פילאטיס מזרן ומכשירים באנאנדה
יולי 2, 2019
על הקשר שבין יוגה לטיפול בחרדות
יוני 29, 2020
הצג הכל

יוגה התפתחותית לתינוקות

במהלך חצי השנה הראשונה לחיו, התינוק מתפתח מבחינה רגשית, מנטלית ומוטורית. שלב זה, של החודשים הראשונים, הוא שלב התפתחותי קריטי בעל חשיבות גבוהה להמשך. יוגה התפתחותית לתינוקות נמצאה כחיונית לבריאותו הפיזית והרגשית של התינוק והעצמת הקשר שלו עם אימו.

שלבי ההתפתחות של התינוק – למה לצפות?

החודש הראשון

בחודש הראשון להתפתחות התינוק, יש לצפות לכך שהוא יישן כשני שליש מזמנו, כשכל 4 שעות לערך הוא יתעורר על מנת לאכול. בשלב זה, רפלקס היניקה שלו משמעותי – כשנוגעים בפיו, הוא מכווץ אותו. כמו כן, אגרופיו יהיו קמוצים לרוב וחיוך יופיע על פניו בעת גירוי תחושתי. התנוחה האהובה על התינוק היא מנח מעורסל – ממש כמו ברחם. לקראת סוף החודש, התינוק יתחיל להחזיק את ראשו ולהיות קשוב לרעשים ולמקור אור.

החודש השני

בחודש השני, התינוק מחזיק את ראשו, אך עדיין יש לתמוך בו כי הוא נשמט לעיתים לאחור. הוא מביא את ידיו למרכז הגוף ומניע את הגפיים לעיתים קרובות. בשלב זה, חיוכו של התינוק הוא חיוך רצוני, הוא עוקב עם עיניו אחר תנועה וצליל, יוצר קשר עין ואף משמיע קולות חדשים.

החודש השלישי

החודש השלישי להתפתחות התינוק הוא חודש מרגש, בו התינוק לומד לתקשר עם סביבתו. הוא יודע להרים את ראשו ולהישען על האמות עת ששוכב על הבטן, ומושיט את ידיו לעבר חפצים שונים ומנסה להכניסם אל פיו. הוא צוחק בקול, סקרן במבטו, וער לפחות מחצית משעות היום.

החודש הרביעי

במהלך החודש הרביעי, התינוק מתפתח מוטורית במהירות. הוא מסוגל להעביר משקל מצד לצד, מסובב את ראשו בחופשיות, נשען על מרפקיו בשכיבה על הבטן ומשתמש באצבעותיו על מנת למשש חפצים. בנוסף, התינוק לומד "לשים ראש" בשכיבה על הבטן ולנוח. החודש הרביעי הוא חודש משמעותי להתפתחות התינוק.

החודש החמישי

בחודש החמישי, התינוק מתחיל להתהפך מצד לצד, ויודע להרים את בית החזה וליישר את הידיים כששוכב על הבטן. הוא רוכש שליטה ותקשורת בין היד למוח, ומכוון את תנועתו בצורה מודעת להיכן שירצה להגיע. הוא יודע להעביר חפצים מיד ליד, ומשחר עם רגליו כששוכב על גבו. בנוסף, זמן השכיבה של התינוק על הבטן מתארך ולעיתים הוא מצליח להתהפך לשכיבה על הגב.

מה זה יוגה התפתחותית ומה הם היתרונות שלה?

לאחר שהבנו את שלבי ההתפתחות של התינוק במשך 5 החודשים הראשונים לחיו, וכמה מהירה ומשמעותית היא – כדאי להכיר את שיטת יוגה התפתחותית לתינוקות ואת תרומתה להתפתחות תקינה. יוגה לתינוקות תורמת לתינוק הן בפן המוטורי והן בפן הרגשי והתחושתי, ולא פחות מכך – תורמת לאם ולחיזוק הקשר שלה עם התינוק. בעזרתה, האם והתינוק לומדים את המרחב, בונים את הביטחון בגוף ויוצרים קשר רגשי עמוק, כשחיוני מאוד להתפתחותו התקינה של התינוק.

  • התפתחות התינוק – התפתחות התינוק כוללת בתוכה את ההתפתחות המוטורית, הרגשית והחושית. בחודשים הראשונים לחיו של התינוק, הוא נמצא במצב שינה או מנוחה בביתו. יוגה התפתחותית, ובמיוחד כשהיא נעשית במסגרת קבוצתית, מאפשרת לו לגלות סקרנות למתרחש סביבו, לפתח את החושים ולהיות ער יותר לקולות ודמויות.
  • קשר עם האמא – הקשר בין האם לתינוק הוא חיוני לאין שיעור להתפתחות הרגשית שלו. מחקרים מראים כי לחודשים הראשונים של התינוק יש השפעה רחבה על המשך חיו הבוגרים. יוגה התפתחותית לתינוקות מאפשרת לאם ולתינוק חיבור רגשי קרוב. התינוק אשר מוחזק בידי אימו במגוון של תרגילים ומתיחות בונה את תחושת הביטחון והאמון באימו ובבני אדם בכלל. עבור שניהם, מדובר בזמן איכות של מגע רך והרפיה.
  • התפתחות מוטורית – ההתפתחות המוטורית של התינוק מגיעה לשיאה בגיל 5 חודשים, ועל כן ישנה חשיבות לפעילות תומכת בהיבט זה. יוגה התפתחותית לתינוקות תורמת לפיתוח של יכולות פיזיות ומוטוריות ומחזקת את המפרקים והעצמות של התינוק.

כתבות נוספות:

יוני 29, 2020

על הקשר שבין יוגה לטיפול בחרדות

יוני 16, 2020

יוגה התפתחותית לתינוקות

אפריל 9, 2018

תזונה נכונה

אפריל 9, 2018

חדר כושר פלורנטין

אפריל 9, 2018

יוגה לשרירי הבטן והגב